Jakie szczepienia 4 latka?

Jeżeli mamy małe dziecko, to naszym obowiązkiem jako rodzica czy prawnego opiekuna, będzie dopilnowanie, aby zostało ono zaszczepione zgodnie z obowiązkowym kalendarzem szczepień. Musimy jednak pamiętać, że jest on co jakiś czas uaktualniany, a to oznacza, że musimy mieć pewność, że sugerujemy się kalendarzem, który obowiązywał w dniu narodzin dziecka, ponieważ może się okazać, że dzieci urodzone w tej chwili, mają wprowadzone jakieś zmiany do tego kalendarza. Nie mniej, jeśli będziemy wszystkiego pilnować, to nie powinniśmy przegapić żadnych szczepień, a to ważne, ponieważ każde przesunięcie może spowodować, że nie będą one działały już tak skutecznie jak powinny.

www.archiwum.malopolska.pl

Jakie w tym wieku?

Jeżeli chodzi o szczepienia obowiązkowe jakie powinien przyjąć 4 latek, to praktycznie nie ma żadnych – pod warunkiem, że wcześniej wszystko zostało przyjęte zgodnie z harmonogramem. Wówczas ostatnie szczepienie dziecko powinno otrzymać w wieku 16 – 18 miesięcy, a kolejne dopiero po ukończeniu 5 roku życia. Jednak to nie oznacza, że nie możemy mu zaproponować innych szczepień, które również będą miały dbać o jego zdrowie. Tym bardziej, że jest przecież szereg innych szczepień, które możemy podać dziecku, aby mieć pewność, że uda nam się je ochronić przed skutkami różnych chorób. Tym bardziej, że w tym wieku chodzi do przedszkola, a to oznacza, że jest szczególnie narażone na zakażenie grypą, ospą wietrzną czy pneumokokami.

Na co możemy szczepić?

Jeżeli chcemy chronić dziecko przed groźnymi chorobami, a idzie właśnie do przedszkola, to powinniśmy skorzystać ze szczepień przeciwko pneumokokom. Mogą być one podane w każdym czasie, jednak jeśli nie szczepiliśmy jeszcze dziecka przeciwko temu wirusowi, a nie ukończyło ono 5 lat, będziemy mogli je wykonać w ramach nfz i nie będziemy musieli za nie płacić z własnej kieszeni. Poza tym dzieci przebywające w dużych skupiskach mogą zachorować na grypę, która wbrew pozorom jest bardzo groźna. To oznacza, że powinniśmy się zastanowić czy nie zaszczepić naszego 4 latka. Jest to szczepienie bardzo bezpieczne, które można podawać już od 6 miesiąca życia. Co ważne, nawet jeśli dana szczepionka nie uchroni dziecka przed zachorowaniem, to z pewnością sprawi, że przejdzie całą chorobę znacznie łagodniej. Tak samo możemy się zastanowić czy zaszczepić 4 latka przed ospą wietrzną. Co prawda dzieci przechodzą ją zazwyczaj łagodnie, ale jeśli chcemy, to również możemy mu zaoszczędzić sporych niedogodności.

Koniecznie zobaczmy jakie szczepienia możemy podać 4 latkowi, aby mieć pewność, że chronimy go przed najgroźniejszymi schorzeniami.

aptekaolimpijska.com.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.