Jak wyglądają szczepienia ochronne w profilaktyce chorób zakaźnych u dzieci?

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne dla naszego zdrowia są szczepienia ochronne. Z jednej strony chronią one konkretny organizm przed zachorowaniem na chorobę zakaźną, albo przynajmniej mają sprawić, że w razie choroby będzie ona przechodzona łagodniej. Z drugiej strony chronią one całe społeczeństwo, bo im więcej jest zaszczepionych osób, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że chorować będą osoby, które z powodów medycznych nie mogły być zaszczepione. Jednak warto wiedzieć jak wyglądają takie szczepienia i na co należy tutaj zwracać uwagę.

Obowiązkowe i zalecane

Przede wszystkim należy podkreślić, że mamy szczepienia obowiązkowe, którym muszą być poddane wszystkie dzieci, jeśli nie ma u nich medycznych przeciwwskazań. I są szczepienia zalecane. Tutaj lekarze proponują zaszczepić dziecko, aby było chronione przed najczęściej występującymi chorobami, jednak nie ma takiego obowiązku i ostateczną decyzję podejmują rodzice. Warto powiedzieć, że przy jednych i drugich szczepieniach bardzo ważne jest to, aby były one podawane zgodnie z wytycznymi. Jeśli spojrzymy do tych kalendarzy, to przekonamy się, że mamy tam dokładnie rozpisane, które szczepienia, w jakim okresie mają być wykonywane, tak abyśmy mieli pewność, że nasze dziecko będzie dobrze chronione. Z resztą, jeśli jako dorośli chcemy skorzystać ze szczepień zalecanych np.

przeciwko grypie czy ospie wietrznej, to również musimy się ściśle trzymać harmonogramu, tego ile dawek musimy przyjąć, w jakim momencie powinno się to stać, jak również w jakich odstępach powinny nam być podawane kolejne dawki.

Są bezpieczne

Bardzo ważne jest to, aby podkreślać, że tego typu szczepienia są całkowicie bezpieczne. To dlatego, że są one przygotowywane przez specjalistów, którzy wykonują szereg różnych badań zanim szczepienia zostają wypuszczone na rynek. To oznacza, że nawet jeśli dziecko w czasie jednego szczepienia, otrzymuje wirusy mające chronić je przed kilkoma chorobami, to nie musimy się martwić, że jego organizm zostanie przeciążony. Nic takiego nie będzie miało miejsca. Nawet jeśli pojawią się jakieś powikłania po szczepieniach, to będą one niewielkie typu podwyższona temperatura, brak apetytu czy obrzęk w miejscu wkłucia. To oznacza, że miną one szybko, samoistnie i co ważniejsze, nie pozostawią w organizmie żadnych trwałych skutków. Warto pamiętać, że szczepienia są bardzo ważne, bo chronią przed chorobami, które mogą wywoływać poważne powikłania, a nawet prowadzić do śmierci. Dlatego tak ważne jest to, aby im się poddawać i to zgodnie z harmonogramem. Words: Characters:.

aptekaolimpijska.com.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.