Czym są szczepienia acelularne?

Często mówi się o różnych szczepieniach, jednak prawda jest taka, że nie wszyscy próbują bliżej zapoznać się z tym zagadnieniem. Przyjmują, że skoro część szczepień jest obowiązkowa to należy im się poddać, ewentualnie sprawdzają jakie są możliwe powikłania, aby wiedzieć na co być przygotowanym. Jednak już nie wszyscy sprawdzają czy dana szczepionka posiada żywe czy martwe wirusy, a co dopiero mówić o sprawdzeniu czy jest pełnokomórkowa czy nie. A jednak, tego typu informacje są bardzo ważne, zwłaszcza jeśli ktoś z powodów medycznych, nie może korzystać z pewnego rodzaju szczepionek.

Ocenia lekarz

Przede wszystkim pamiętajmy, że zanim dojdzie do szczepienia, osoba która ma być mu poddana jest dokładnie badana. Czy to będzie dorosły czy dziecko, musi przejść szereg różnych badań, które mają wykluczyć chociażby początek rozwijającej się infekcji, która mogłaby być przyczyną nie wykonania takiego szczepienia. Może się jednak okazać, że to problemy po wcześniejszym szczepieniu mogą być powodem do ścisłego określenia, jakim szczepieniom dana osoba może być poddana, a jakiego typu szczepionek powinna unikać. Dlatego też warto wiedzieć, że możemy być zaszczepieni szczepionkami, które będą w sobie zawierały żywe, ale jednocześnie mocno osłabione wirusy.

Dzięki temu będziemy mieli pewność, że w naszym organizmie pojawią się konieczne przeciwciała, ale jednocześnie nie będziemy musieli się obawiać rozwoju choroby. Z drugiej strony przy niektórych szczepionka wykorzystuje się martwe szczepy wirusów, a jak się okazuje, nasz organizm również jest w stanie wytworzyć odpowiednią barierę ochronną, tak abyśmy nie chorowali, albo przynajmniej łagodniej daną chorobę przechodzili.

Jaki jeszcze podział

Dodatkowo warto wiedzieć, że są szczepionki przeciwko krztuścowi, które są pełnokomórkowe i noszą nazwę DtwP, ale jeśli nie możemy być zaszczepieni taką szczepionką, to wówczas będziemy mogli zaszczepić się szczepionką acelularną czyli bezkomórkową i wówczas nosi ona nazwę DtaP. Oczywiście w każdym przypadku, aby taka szczepionka zadziałała w prawidłowy sposób, musi być ona podana w odpowiednim czasie.

W 2 miesiącu życia, następnie w 3 – 4, 5, 16 – 18. W przypadku szczepionki acelularnej z obniżoną zawartością antygenu krztuśca, podana musi być jeszcze w 6 roku życia, 14 i 19. Co więcej, jeśli chcemy mieć pewność, że jesteśmy nadal odpowiednio chronieni, to nawet jako dorośli powinniśmy się szczepić co 10 lat, bo mniej więcej tyle trwa okres ochronny. Warto zobaczyć z jakich szczepionek możemy skorzystać i jak często powinniśmy powtarzać szczepienia, aby mieć pewność, że będziemy odpowiednio chronieni.

aptekaolimpijska.com.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.