Czy szczepienie 9 latka powikłania może wywołać?

Z jednej strony dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne są szczepienia. Wiemy, że chronią one przed różnymi chorobami, że to właśnie dzięki nim udało się wyeliminować wiele z tych, które jeszcze do niedawna zbierały śmiertelne żniwo. Z drugiej strony wiele osób obawia się tego, jak szczepienia wpływają na organizm, czy nie osłabiają go za bardzo zwłaszcza jeśli podawane są małym dzieciom, a podczas jednego szczepienia otrzymują kilka różnych wirusów mających chronić przed różnymi chorobami. To właśnie strach przed możliwymi powikłaniami sprawia, że wielu rodziców próbuje odłożyć w czasie szczepienia dziecka, nawet jeśli nie jest ono już takie małe.

Czytajmy ulotki, pytajmy lekarzy

Jeśli tylko mamy jakiekolwiek wątpliwości jeśli chodzi o działanie konkretnej szczepionki czy o powikłania, jakie mogą się pojawić po jej podaniu, to powinniśmy wcześniej zapoznać się z jej ulotką. Dodatkowo zawsze możemy zapytać lekarza o te kwestie, które najbardziej nas przerażają. Im większa będzie nasza wiedza na temat konkretnych szczepień, ich działania, powikłań jakie mogą się pojawić, ale i tego co dobrego niosą dla organizmu, tym mniejsze mogą być nasze obawy i tym spokojniejsi będziemy podczas takiego szczepienia. Oczywiście to, że nasze dziecko nie będzie już niemowlakiem, wcale nie musi oznacza, że będziemy się bać mniej i że nadal nie będziemy się stresować.

Dlatego zawsze mamy prawo porozmawiać z lekarzem o naszych obawach i rozwiać wszelkie nasze wątpliwości na temat takiego szczepienia.

Jak to jest z 9 latkiem?

Zazwyczaj szczepienia podawane są w wieku 6 i 10 lat, a to oznacza, że jeśli mamy 9 letnie dziecko, to pewnie nie będzie ono szczepione. Jednak może się zdarzyć tak, że z jakiegoś powodu szczepienia obowiązkowe były przesunięte, albo zdecydowaliśmy się na szczepienia dodatkowe i również w tym wieku nasz 9 latek będzie je przyjmował. Warto wiedzieć, że szczepienia 9 latka nie wywołują żadnych większych czy groźniejszych powikłań, niż te które podawane są młodszym czy starszym dzieciom.

W każdym przypadku, bez względu na wiek szczepienia są wielokrotnie badane, a to oznacza, że są one bezpieczne. Nawet jeśli podczas szczepienia 9 latka pojawią się jakieś powikłania, to będą one niegroźne, przejdą szybko i samoistnie, a dodatkowo nie pozostawią w jego organizmie żadnych negatywnych zmian. Pamiętajmy, że powikłania po szczepieniach u 9 latka, nie pojawiają się częściej niż u dzieci w innym wieku i co więcej, nie są od nich groźniejsze. Dlatego nie mamy się tutaj czego obawiać.

aptekaolimpijska.com.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.