Czy są szczepienia 13 latka?

Jeżeli jesteśmy rodzicami, to powinniśmy się orientować w wielu różnych sprawach, które dotyczą dziecka. Między innymi powinniśmy znać kalendarz szczepień obowiązkowych, ponieważ od nich będzie zależało, czy nasze dziecko będzie w odpowiedni sposób chronione przed różnymi chorobami. Dlatego też, warto mieć taki kalendarz gdzieś na wierzchu, tym bardziej, że co jakiś czas jest on uaktualniany, a więc powinniśmy mieć ten, który obowiązywał w dniu narodzin dziecka. To ważne, ponieważ może się okazać, że obecnie zaszły jakieś zmiany i nasze dziecko, nie otrzymywało jakiegoś szczepienia, które teraz jest obowiązkowe, a więc nas już ono nie dotyczy.

Czy jest szczepienie 13 latka?

Warto wiedzieć, że na początku, w pierwszych 2 latach życia dziecka, szczepienia wykonywane są nie tylko często, ale jednocześnie podawane są szczepionki przeciwko różnym chorobom. Możemy je podawać w osobnych szczepieniach, albo możemy wykupić specjalne szczepionki skojarzone. Wówczas w jednym szczepieniu, poprzez jedno wkłucie podawane są wirusy kilku chorób, dzięki czemu dziecko jednocześnie jest chronione przeciwko nim wszystkim, a my ograniczamy mu stres, związany z ilością wkłuć i bólu, kiedy zamiast np. 3 wkłuć otrzymuje tylko 1.

Później, im dziecko jest już starsze, tym mniej jest tych szczepień i tym rzadziej się one pojawiają. Dlatego warto wiedzieć, że po szczepieniu w 18 miesiącu życia, kolejne otrzymuje w wieku 6 lat, następnie w wieku 14 lat i 19. To oznacza, że jeśli wszystkie szczepienia otrzymało z godnie z harmonogramem, to w wieku 13 lat nie będzie miało żadnych szczepień.

Na co jest szczepione?

Jeżeli nas to interesuje, to warto wiedzieć, że w wieku 6 lat otrzyma ono dawkę przypominającą na błonicę, tężec, krztusiec, polio, odrę, świnkę i różyczkę.

W wieku 14 lat, będziemy musieli dopilnować, aby nasze dziecko otrzymało kolejną dawkę przypominającą, tym razem mającą chronić przed błonicą tężcem i krztuścem. Podobną dawkę otrzyma również w wieku 19 lat, kiedy to będzie miało wykonane ostatnie szczepienie obowiązkowe. Jednak wówczas będzie ono już obejmowało tylko błonicę i tężec. Jak widać nie musimy szczepić 13 latka, pod warunkiem, że otrzymał wszystkie szczepienia zgodnie z ustalonymi wytycznymi.

Jednak należy pamiętać, że szczepienia w wieku 14 lat należy już wykonać, bo tylko wówczas można mieć pewność, że organizm faktycznie zyska taką odporność jak powinien. Warto znać kalendarz szczepień obowiązkowych, bo tylko wówczas można mieć pewność, że nie przeoczy się żadnego ważnego szczepienia, czy to pierwszego czy przypominającego.

aptekaolimpijska.com.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.