Czy mamy szczepienia 7 latka?

Jeżeli zajrzymy do kalendarza szczepień obowiązkowych, a następnie do tego ze szczepieniami zalecanymi, to szybko zauważymy, że jest ich tam dość sporo. To oznacza, że bardzo łatwo można się pomylić we wszystkich szczepieniach i terminach, dlatego właśnie powinniśmy albo sobie zapisać te najważniejsze zalecenia, albo każdego roku sprawdzać, czy nasze dziecko nie powinno być zaszczepione przeciwko jakiejś chorobie. To ważne, bo jeśli szczepionki mają prawidłowo działać i mają chronić nasze dziecko, to muszą być podawane w odpowiednim czasie i z zachowaniem odpowiednich odstępów. Dlatego też warto sprawdzić na co powinien być zaszczepiony 7 latek, abyśmy wiedzieli, że faktycznie dbamy o jego zdrowie.

Jeśli szliśmy zgodnie z harmonogramem

Pilnowaliśmy, aby nasze dziecko otrzymywało szczepienia zgodnie z harmonogramem szczepień obowiązkowych? Jeśli tak, to w wieku 7 lat nie będziemy musieli mu wykonywać żadnych szczepień. Otrzymał je po ukończeniu 6 roku życia, kiedy to był szczepiony przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio, odrze, różyczce i śwince. Kolejne szczepienie obowiązkowe czeka go więc w wieku 14 lat przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, a jeszcze kolejne i zarazem ostatnie będzie miał w wieku 19 lat, już tylko na błonicę i tężec. Jednak to nie oznacza, że nasz 7 latek nie może mieć żadnych szczepień.

Jeśli tylko zdecydujemy się skorzystać z jakichś szczepień zalecanych, które przedstawione są przez lekarzy, to powinniśmy to zrobić.

Przeciwko czemu możemy chronić?

Jeśli chodzi o szczepienia dodatkowe, które możemy podać naszemu 7 latkowi, to z pewnością będą się do nich zaliczać te, mające go chronić przed grypą. Podawane są one co roku, ale skoro uczęszcza do szkoły, gdzie jest szczególnie narażony na złapanie tej choroby, to należy dopilnować, żeby takie właśnie szczepienie otrzymał. Co prawda nie mamy tutaj gwarancji, że nie zachoruje na grypę, ale za to będziemy mieli pewność, że jej objawy będą znacznie słabsze.

Dodatkowo jeśli wyjeżdżamy na wakacje do egzotycznych krajów, to warto zaszczepić naszego 7 latka przeciwko wzw typu A czy durowi brzusznemu. To, że u nas te choroby praktycznie nie występują, nie oznacza, że tam nie może się nimi zarazić. Jeśli chcemy mieć pewność, że chronimy zdrowie naszego 7 latka, to warto zobaczyć przeciwko jakim chorobom możemy go zaszczepić. Im więcej będzie tych szczepień, tym mniejsza będzie szansa, że nasze dziecko złapie jakąś groźną chorobę, która mogłaby prowadzić do jego śmierci, albo groźnych powikłań.

aptekaolimpijska.com.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.