Co dają szczepienia błonica?

Możliwość stosowania różnego rodzaju szczepień doprowadziła do sytuacji, że wiele chorób przestało występować, albo pojawiają się one znacznie rzadziej. Jednak musimy pamiętać, że jeśli zaprzestaniemy szczepień, to one znowu powrócą i będą tak samo groźne, jak jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Dlatego też, warto jak najwięcej dowiedzieć się o chorobach, które udało się wyeliminować za pomocą szczepień, bo wówczas zrozumiemy, jak ważne jest to, aby nadal je stosować i co więcej, żeby podczas ich podawania stosować się do kalendarza szczepień obowiązkowych, jaki został opracowany przez lekarzy.

Czym jest błonica?

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że błonica to groźna choroba, która przenoszona jest drogą kropelkową albo przez bezpośredni kontakt z osobą chorą czy nosicielem.

Prowadzi ona do tworzenia się martwych tkanek, a dodatkowo jeszcze powiększają się węzły chłonne, które z kolei prowadzą do zwężenia się światła gardła oraz krtani. To oznacza, że chory w pewnym momencie ma problemy z oddychaniem. Dlatego też choroba ta jest bardzo groźna, bo jeśli w porę nie zostaną podjęte odpowiednie działania to może się okazać, że chory umrze, bo po prostu się udusi. Dodatkowo jeszcze wirus ten rozprzestrzenia się po całym organizmie, atakują inne narządy i powodując ich upośledzenie.

To oznacza, że nawet jeśli chory wyjdzie z choroby, to może mieć problemy zdrowotne, z powodu różnego rodzaju powikłań, takich jak chociażby porażenie mięśni twarzy.

Koniecznie szczepienia

Ponieważ jest to niebezpieczna i jednocześnie bardzo nieprzyjemna choroba, obowiązkowe są szczepienia, które mają chronić nasze dzieci przed jej występowaniem. Szczepionki zawierają w sobie oczyszczoną i nieaktywną toksynę błoniczą. Takie szczepienia podawane są w odpowiednich odstępach do 19 roku życia i jeśli chcemy mieć pewność, że zadziałają tak jak powinny, to należy przestrzegać ich dawkowania.

Możemy podawać szczepionkę, która będzie nas chroniła tyko przed błonicą, albo skorzystać ze szczepionki skojarzonej, która poza nią będzie jeszcze zawierała wirusy przeciwko tężcowi i krztuścowi. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że stopniowo odporność nabyta dzięki tym szczepieniom maleje, a więc nawet dorośli powinni je powtarzać co 10 lat. Warto zdawać sobie sprawę z tego, jak groźne są choroby, które udało się wyeliminować dzięki szczepieniom. Dzięki temu, łatwiej będzie nam zrozumieć, dlaczego tak ważne jest to, aby wszyscy którzy powinni – faktycznie przyjmowali te szczepienia.

aptekaolimpijska.com.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.